I Can’t Believe How Cheap I Can Eat!

Happy Monday everyone! So I am getting right back into my twice a week routine again and I did finally make it to my 5th Kickboxing session on Saturday and it was probably the hardest experience I’ve had yet, and that’s saying something.

The Workout

Our instructor (they do change depending on the day/time) had us working hard from the get-go. Our normal jog in the beginning also interwove high knees or back kicks with a jab-cross combination. We were out of breath before the warm up even began but we powered through and found the energy somehow to get through the hour. I know this obviously doesn’t happen, but I swear I left that class feeling 5 pounds lighter. Two days later now, I am also feeling slightly sorer than I normally have been after a session so I know I definitely got a good workout in that day.

And I did not forget to measure myself on Saturday and the results were….no change. I’ll admit, I was slightly disappointed to see no change at all in my measurements but hey, at least no change means I didn’t put anything one either. And while I was watching my food intake, I did only workout once last week so really, what was I expecting? All I can do it make sure I stick to at least twice a week and eat the right things and see if I make any progress next week.

 

Wait…I Can Shop for Healthy Food and Not Spend a Ton of Money

Now what I really wanted to focus on today was grocery shopping. Me and my husband have gotten into the habit of going grocery shopping once every two weeks and in that time we want to make sure we buy enough food for the two weeks to be able to pack our lunches during the week and make dinner every night. But how can we make sure we are getting enough healthy food and not spending a ton of money? Everywhere you look, people are talking about how hard it is to eat healthy because everything is so expensive. But is it really?

So with this in mind, we headed to Stew Leonard’s (they recently opened one in Long Island and I’m in love!) and we were on a mission to focus on buying protein, fruits, vegetables, complex carbs, and dairy. Our shopping cart ended up looking something like this:

Grains:

  • Quinoa Bread – They didn’t have the normal 9 grain bread we get so we thought we’d give this a try
  • 5 lb. bag of whole grain rice

Fruits and Vegetables:

  • Bag of Grapes
  • Bag of Clementines
  • Pears
  • 4 large Zucchini
  • Pack of whole Mushrooms
  • 4 large Sweet Potatoes
  • Cauliflower
  • Sack of Onions
  • Bag of Shallots

Dairy:

  • Quart of 2% milk
  • Skim Ricotta Cheese – I like to pair this with a spoonful of jam to eat at night when I get an ice cream craving
  • Skim Mozzarella Cheese Sticks – I need these to snack on when I am at work. They are lifesavers!
  • ½ lb sliced Gouda – For sandwiches

Protein:

  • Chicken breasts – There was enough that could be separated for 2 different days
  • Skirt Steaks – 4 in packaging
  • Beef cube steaks
  • Pork Loin
  • Bacon
  • Crabmeat
  • ½ lb ham, ½ lb chicken – Just in case we have no leftover dinner to bring to work the next day.
  • 2 cartons of low sodium chicken stock
  • 2 cartons of a dozen large organic eggs

I’m sure I’m forgetting a couple of the little things we picked up, but overall, this was everything we bought. Most of the meat we bought is meant to last for a couple of meals and we did have some food at home still so we didn’t buy other things that we normally would have (spinach, carrots, brussel sprouts, etc.)

In total, we ended up spending around $120, which is a little on the higher end for us. Normally we average somewhere between $100 – $110. Now I know $120 may sound like a lot, but really think about it. We are buying this food for both of us, so if we split that in half, it’s only $60 dollars each of us. Not so bad, right? Now also keep in mind, we only go food shopping every other week, so this then comes out to $30 a week.

That’s $30 dollars a week for my meals every week. I don’t know about you but that definitely seems doable to me. God knows I’m bound to spend more than that on myself when I eat out at just one restaurant on the weekend.

Doing the math on this made me feel so ashamed in the amount of money I was spending before by not bringing my lunch with me to work. I don’t know why I even thought spending $200 dollars every couple of week on food for just myself was a good idea. But again, that was me then. All I can do is learn from my mistakes and make healthier and cheaper changes for myself from now on.

Tricks for Buying Healthy Food on the Cheap

  1. Prepare your own food! – If you try to eat healthy by buying pre-packaged food or frozen “healthy” meals, you’re going to spend more money. You need to buy all your ingredients and do your own cooking.
  1. Buy in bulk – When you buy in bulk, those ingredients should last you for a couple of meals, at the very least.
  1. Check Out the Circular Before You Start Shopping – Skirt steak was a bit of a splurge for us, but it happened to be on sale this week so why not enjoy it? Same goes with the fruit – we just picked out fruit that we enjoy that also happened to be on sale. You’d be surprised how quickly the savings can add up.
  1. Buy Whole Vegetables and Fruit – As I was walking through the store I noticed that pre-sliced vegetables (ex: sliced mushrooms, chopped zucchini, cubed potatoes) were more expensive than just buying the whole vegetable. Don’t be lazy! Save yourself the money and just buy the whole vegetable. And if you’re thinking about saving time, the difference is minimal. Plus, the more you practice prepping your own meals, the faster you’ll get.

weight loss begins in the grocery store

Overall, I am now 21 days into this new routine and I am feeling awesome. I like that my kickboxing sessions are challenging me and keep my adrenaline pumping. I am proud that I am putting more of an effort to buying, preparing, and eating more nutritious meals. And  I am happy that I am doing this all by not following a strict diet or workout regimen. Would I lose weight faster if I did? Probably. But it’s not about taking weight off as quick as possible. It’s about finding a routine that works for me that will allow me to take off and keep off the weight for good.

Advertisements

7 thoughts on “I Can’t Believe How Cheap I Can Eat!

  1. Awesome! Thanks so much for showing that we can eat healthy with out paying an arm and a leg. I always get nervous because health food seems so much more expensive. But you did not bad at all!

    Liked by 2 people

  2. Thank you ladies! I just want to dispel some of the health myths out there that may prevent people from even getting started! It truly all comes down to the preparation. Prepare your shopping lists and prepare your meals!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s